Léčba inkontinence

kalhotky1Ambulantní operační léčba močové inkontinence ženy

Problém inkontinence

Inkontinence, neboli nechtěný únik moči, postihne v životě až 50 % žen. Z toho u každé desáté je nutno tuto poruchu léčit. Postihuje ženy bez rozdílu věku a negativně tak ovlivňuje jejich kvalitu života. Inkontinencí převážně trpí ženy v produktivním věku. Nejčastěji potom v období přechodu. V tomto životním úseku trpí až 20 % žen takzvanou stressovou inkontinencí, která je řešena  převážně operačně. Pacientky se s tímto problémem svěřují nejčastěji svému gynekologovi a praktickému lékaři. Ti je potom odesílají na specializovaná pracoviště.

 

Vyšetření inkontinence

Z řady vyšetření je klíčové tzv. urodynamické vyšetření na speciálním přístroji, které nám napoví, zda je pacientka vhodná ke konzervativní terapii, nebo zda je vhodná operační léčba inkontinence. Na našem gynekologickém pracovišti provádíme komplexní diagnostiku této poruchy již od roku 1993. Za období 16 ti let byly vyšetřeny a úspěšně vyléčeny stovky pacientek. Operace, které jsme prováděli v nemocnici, kdy pacientky zůstávaly na lůžku 5 až 7 dnů nahradily se stejnou úspěšností nové operační metody.

 

Moderní metoda léčby inkontinence

Jedná se o tzv. operace TVT, TVT-O atd., u kterých je pacientka méně traumatizována a doba rekonvalescence se zkracuje. Na našem pracovišti jsme začali v loňském roce operovat pacientky moderní metodou tzv. páskou A-just americké firmy Bard. Jedná se o velmi sofistikovanou metodu s úspěšností až 95 %. Výhodou je ambulantní provedení. Pacientka přijde ráno na 8 hod., nalačno a v poledne odchází domů.

U žen s povoláním bez fyzické zátěže lze druhý den nastoupit do práce. Rekonvalescence je rychlá. Anestezii poskytuje kvalifikovaný anesteziolog a výkon trvá cca 15 až 20 minut. Páska z inertního materiálu se zavádí z malého asi 2 cm řezu na přední poševní stěně. Fixuje se ve fascii obturatorní fossy, takže není nutno propichovat kůži. Drobná jizvička v pochvě se zahojí do sedmi dnů. Takto jsme v našem zařízení operovali za poslední půlrok bez komplikací 60 pacientek.

 

Provádění operace inkontinence

Operace provádí prim MUDr. Jan Velčevský, který se touto problematikou zabývá 32 let. První pacientky s močovou inkontinencí operoval na První porodnicko gynekologické klinice v Brně, později jako primář Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Nyní již 17 let v soukromém gynekologickém zařízení Gynprivat spol.s.r.o. v Brně. Je členem naší i zahraničních urogynekologických společností a pravidelně se účastní mezinárodních kongresů s touto tématikou.

 

Léčba inkontinence miniinvazivní metodou TVT Ajust

Úspěšnost u této operace je až 95%. Obrovskou výhodou tohoto provdení je, že pacientka přichází ráno na 8 hodinu nalačno a v poledne odchází domů. >>> více