Antikoncepce

antikoncepceAntikoncepce je chápána jako metoda, která zabrání ať již trvale nebo dočasně, nechtěnému oplodnění a tím i následnému těhotenství. Její historie sahá daleko do minulosti, kdy již ve starověku se objevily snahy rozdělit úlohu ženy pro její mateřství a při pouhém pohlavním styku, kdy nemuselo být oplodnění prvořadým záměrem.

 

Očekávání při antikoncepci

Ženy mívají mimo základní požadavek neotěhotnět i mnohá další očekávání . Je to především vysoká antikoncepční spolehlivost. V současné době, kdy jsou již dlouholeté zkušenosti s různými druhy hormonální antikoncepce je to naprosto samozřejmý požadavek. Antikoncepce by také neměla mít žádné vedlejší účinky a naopak se očekává spíše její zdravotní přínos. V žádném případě by neměla ovlivnit plnohodnotný sexuální život. Jedním z mnoha důležitých požadavků je u moderní ženy ovšem také to reverzibilnost antikoncepční metody. 

 

Rozdělení antikoncepce

Antikoncepci lze rozdělovat podle různých kritérií, například jako hormonální antikoncepci, bariérovou metodu, přirozenou metodu antikoncepce a chirurgickou. Moderní dělení antikoncepce vychází spíše z jiného pohledu:

Antikoncepce perorální kombinovaná
Tato antikoncepce používá kombinaci estrogenu (ženského pohlavního hormonu) a progestinu (hormonu žlutého tělíska). Tyto dvě složky zasahují nepatrně do zpětných vazeb mezi vaječníkem a mezimozkovými centry, které řídí ovulaci. Tímto se blokuje uvolnění vajíčka. Sem patří především běžné pilulky, antikoncepční náplasti a také vaginální kroužek.

Antikoncepce gestagenní
Tento druh používá pouze hormon žlutého tělíska. Díky němu se stává hlen v kanálku děložního hrdla neprostupný pro spermie. Tato antikoncepce je dostupná v podobě tzv. minipilulek, injekcí a podkožních implantátů.

Nitroděložní antikoncepce
Do dělohy se zavádí v tomto případě tělísko, jež brání spermiím na jejich cestě k vajíčku. U moderních druhů obsahují tělíska také hormon žlutého tělíska přičemž kombinují výhodu nitroděložní a gestagenní antikoncepce.

V naší gynekologické ambulanci vám na základě důkladného vyšetření a dlouholetých zkušeností doporučíme nejvhodnější druh antikoncepce, který bude plně splňovat Vaše požadavky na tento druh ochrany před nežádoucím početím.